Včelí peľ sú peľové zrná vyšších rastlín, zbierané, spracované a uložené včelami do buniek plástov, určených k výžive včelstva. Včela po prílete na kvet striasa peľ z peľnice a ukladá ho do peľového košíčka na zadných nohách (tzv. peľové obnôžky). Včela lietavka dokáže uniesť cca 40 mg peľu. Vnútroúľové čely vrstvia peľ do buniek plástov v úli a po naplnení ich zalejú vrstvičkou medu. V bunkách potom prebieha fermentácia, ktorou je peľ konzervovaný a pripravený pre výživu včelstva.
Účinky
Podporný prostriedok imunitného a nervového systému, pomáha pri zvýšenej fyzickej a psychickej námahe, pri chudokrvnosti z nedostatku železa, pri chorobách pečene, pri žltačke, ochorení prostaty, srdcovo cievnych ochoreniach, pri zápche, žalúdočných problémoch a ochoreniach čriev; spomaľuje procesy starnutia, má rehabilitané účinky po chorobách, pri nechutenstve a úbytku hmotnosti, pri ochoreniach kože, kĺbov, očí, pri poruchách spánku; môže chrániť pred sennou nádchou, ktorá zapríčiňuje astmu.
Príprava a užívanie
Ľudský organizmus nedokáže spracovať cenné látky obsiahnuté v peli jednoduchým prehltnutím peľových zŕn. Aby ich telo vedelo stráviť a využiť, musí peľ prejsť fermentáciou (štiepením) v mede.
25g peľu vmiešame do 250g medu, necháme 2 - 3 dni fermentovať, priemiešavame. Užívame 3x denne 1 čajovú lyžičku pred jedlom.
Doba spotreby peľu rozpusteného v mede je rovnaká ako pri mede samotnom - 3 roky, pretože med má konzervačné účinky. Nespotrebovaný peľ skladujeme najlepšie v mrazničke, alebo v sklenom poháriku. Týmto spôsobom uskladnený peľ má dobu spotreby 1 rok.