Čo je to propolis a ako ho používať

Med od vcelara propolisPropolis alebo takzvaný včelí tmel je látka na báze živice. Včely ju získavajú zo živíc a silíc, ktoré sa tvoria na stromoch a kroch, ako aj na pukoch rôznych stromov. Včely lietavky donášajú propolis do úľa podobne ako peľ -na obnôžkach.  Propolis včely používajú  na vyplnenie nežiadúcich otvorov v úli, predovšetkým menších ako 9mm, väčšie vypĺňajú voskom.

Zloženie
Zloženie propolisu je v každom úli, v každej oblasti a v každom ročnom období iné. Jeho farba zavisí od zdroja živice. V závislosti od zloženia môže mať byť zeleného až červenohnedého sfarbenia, najčastejšie je tmavohnedý. Má príjemnú živicovú vôňu. Pri izbovej a vyššej teplote je  lepkavý, pri nižších teplotách tuhne a drobí sa. Vlastnosti propolisu závisia od rastlinného zdroja a včelár ich nemôže ovplyvniť. Typický propolis má asi 50 zložiek, 50 % tvoria flavonoidy (živice a rastlinné balzamy), 30 % vosky a mastné kyseliny, 10 % esenciálne oleje, 5 % peľ a menej ako 5% mechanické prímesy.

 

Účinky
Propolis sa považuje za prírodné liečivo s priaznivými účinkami na ľudské zdravie. Priaznivo pôsobí na imunitný systém, v závislosti od zloženia môže mať silné antibiotické a antibakteriálne účinky.  Ľudoví liečitelia ho často používajú na zmiernenie zápalových stavov, ochorení vírusového pôvodu, vredov, ľahkých popálenín a obarenín. Starí včelári odporúčajú vložiť kúsok propolisu do úst a pohrýzť ho - ako liek na boľavé hrdlo. Hoci sa odporúča pri liečbe alergií, u ľudí citlivých na včely a včelie produkty môže spôsobiť alergickú reakciu.
Z kozmetického hľadiska má purifikačné, tonizujúce, dezinfekčné, antioxidačné a ochranné účinky. Tieto vlastnosti sa využívajú v prípravkoch proti akné a vodách po holení, sprchových géloch, šampónoch a vlasových vodách, v ústnych vodách a zubných pastách (antimikrobiálne a utišujúce vlastnosti) a v krémoch proti starnutiu (zachytáva voľné radikály). Bežne sa používa vo forme alkoholového extraktu a v uvedených druhoch kozmetiky predstavuje jeho obsah 1-5%.

Propolisová tinktúra
30 g rozdrveného propolisu dáme do tmavej fľaše a zalejeme 5 dcl 80%-tným destilátom (alkoholom). Uložíme na tmavé miesto v izbovej teplote. Každý deň 2 až 3-krát zatrepeme. Po desiatich dňoch alkoholový roztok precedíme cez jemné sito a prefiltrujeme cez papierový filter. Tinktúru necháme v tmavej fľaši ďalších 7 dní pri teplote 8 – 10 °C a ešte raz prefiltrujeme. Takto pripravenú tinktúru zriedime pridaním 5 dcl 40 %-tného destilátu, čím dostaneme 10 dcl 60%-tnej propolisovej tinktúry.

Použitie
Propolisová tinktúra sa používa na výplach ústnej dutiny - pri bolestiach hrdla, zubov, aftách a pod. Používame ju rozriedenú s vodou. Aplikovať ju pomocou vatového tampóna môžme na kožu pri vyššie uvedených kožných problémoch.